Симптоми ішемічної хвороби серця

Першими ознаками ІХС, як правило, стають тяжкі відчуття – це є ознаки суто суб’єктивні. Чим раніше пацієнт загострить на них увагу, тим краще. Приводом для звернення до кардіолога повинно бути будь-неприємне відчуття в області серця, особливо якщо воно незнайоме пацієнту і раніше не контролювалося ним. Втім, те ж саме відноситься і до “знайомих” відчуттів, які змінили свій характер або умови виникнення. Підозра на ІХС має виникнути у пацієнта і в тому випадку, якщо болі в загрудинній ділянці виникають при фізичному або емоційному навантаженні і проходять в спокої, мають характер нападу. Крім того, будь-який загрудинний біль монотонного характеру теж вимагає негайного звернення до кардіолога, незалежно ні від сили болю, ні від молодого віку пацієнта, ні від його гарного самопочуття в інший час.

Зазвичай ІХС протікає хвилеподібно: періоди спокою без прояву виражених симптомів змінюються епізодами загострення захворювання. Розвиток ІХС триває десятиліттями, за час прогресування захворювання можуть змінюватися його форми і, відповідно, клінічні прояви і симптоми. Виходить, що симптоми і ознаки ІХС – це симптоми і ознаки однієї з його форм, кожна з яких має свої особливості і перебіг. Тому ми будемо розглядати ті, що найбільш часто зустрічаються, симптоми ІХС в тій же послідовності, в якій розглядали її основні форми в розділі “Класифікація ІХС”. Втім, треба зазначити, що близько однієї третини пацієнтів з ІХС можуть взагалі не відчувати жодних симптомів захворювання, і навіть не знати про його існування. Особливо це стосується пацієнтів з безбольовою ішемією міокарда. Решту можуть турбувати такі симптоми ІХС, як біль в грудній клітці, біль в руці, біль в нижній щелепі, біль в спині, задишка, нудота, надмірне потовиділення, серцебиття або порушення серцевого ритму.

Що стосується симптомів такої форми ІХС як раптова серцева смерть, то про них можна сказати дуже небагато: за кілька днів до нападу у людини з’являються приступоподібні неприємні відчуття в загрудинної ділянці, часто спостерігаються психоемоційні розлади, страх близької смерті. Симптоми раптової серцевої смерті: втрата свідомості, зупинка дихання, відсутність пульсу на великих артеріях (сонних і стегнових); відсутність тонів серця; розширення зіниць; поява блідо-сірого відтінку шкіри. Під час нападу, який часто відбувається вночі уві сні, через 120 секунд після його початку починають гинути клітини головного мозку. Через 4-6 хвилин настають незворотні зміни центральної нервової системи. Приблизно через 8-20 хвилин серце зупиняється і настає смерть.

Найбільш типовим і поширеним проявом ІХС є стенокардія (або грудна жаба). Основним симптомом цієї форми ішемічної хвороби серця є біль. Біль під час нападу стенокардії найчастіше локалізується в загрудинній ділянці, зазвичай з лівого боку, в області серця. Біль може поширюватися в плече, руку, шию, іноді в спину. При нападі стенокардії можлива не тільки біль, але і відчуття здавлювання, тяжкості, печіння за грудиною. Інтенсивність болю теж може бути різна – від легкої до нестерпно сильної. Біль нерідко супроводжується відчуттям страху смерті, тривогою, загальною слабкістю, надмірною пітливістю, нудотою. Хворий блідий, у нього знижується температура тіла, шкіра стає вологою, дихання часте і поверхневе, частішає серцебиття.

Середня тривалість нападу стенокардії, як правило, невелика, вона рідко перевищує 10 хвилин. Ще одна відмінна ознака стенокардії – напад досить легко припиняється при застосуванні нітрогліцерину. Розвиток стенокардії можливий в двох варіантах: стабільному або нестабільному. Для стабільної стенокардії характерні болі тільки при навантаженні, фізичному або психо-емоційному. У спокої біль швидко проходить сам або після прийому нітрогліцерину, який розширює судини і допомагає налагодити нормальне кровопостачання. При нестабільної стенокардії загрудінний біль виникає в спокої або при найменшому навантаженні, з’являється задишка. Це дуже небезпечний стан, який може тривати кілька годин і часто призводить до розвитку інфаркту міокарда.

За симптомами напад інфаркту міокарда можна сплутати з нападом стенокардії, але тільки на початковому його етапі. Пізніше інфаркт розвивається зовсім інакше: це напад загрудинного болю, яка не вщухає протягом декількох годин і не знімається прийомом нітрогліцерину, що, як ми говорили, було характерною рисою нападу стенокардії. Під час інфаркту міокарда часто значно підвищується тиск, піднімається температура тіла, може виникнути стан задухи, перебої серцевого ритму (аритмія).

Бохонко олег ігорович, завідуючий відділення інтервенційної кардіології ЛОКЦ Рафалюк Олег Іванович, кандидат медичних наук.

Advertisements

Коментарі закрито

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d блогерам подобається це: